
Inflacja, która według Głównego Urzędu Statystycznego w maju br. wynosiła 13 proc., mimo wyhamowania dynamiki wzrostu, wciąż stanowi ogromne wyzwanie dla gospodarki oraz zagrożenie dla rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstw. Jest tak głównie za sprawą efektów wysokiej bazy sprzed roku, a więc bardzo wysokich cen paliw i żywności. Oprócz czynników zewnętrznych inflację wzmaga również: wkraczanie w rok wyborczy, pojawiające się w tym kontekście nowe obietnice socjalne, a także ogromne wydatki na obronność. Efekt tego połączenia widać w pogarszających się nastrojach konsumenckich. GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu, która jest niższa o 7,3 pkt proc. od odczytu za rok poprzedni. Czy konsumenci i biznes przyzwyczajają się już do rosnących cen zakładając, że inflacja jest stałą częścią otaczającej nas rzeczywistości?
- Jak prowadzić biznes w warunkach wysokiej inflacji?
- Jaką rolę w walce z inflacją pełnią przewidywania konsumentów i przedsiębiorców?
- Czy inflacja staje się częścią krajobrazu gospodarczego, który zostanie z nami na dłużej?
- Jak na inflację reagują przedsiębiorstwa?
- Na ile skutecznymi narzędziami do walki z inflacją dysponujemy?
- Do jakiego poziomu musi spaść inflacja, aby nie stanowiła bariery dla dalszego rozwoju gospodarczego?
W spotkaniu udział wezmą:
- dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Bank Pekao S.A.,
- prof. dr hab. Jan Komorowski, Katedra Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza SGH.
Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 1 czerwca o godz. 14.00. Bezpośrednia transmisja ukaże się na fanpage’u Forsal.pl na Facebooku. Premiera rozmowy – na kanale SGH w serwisie YouTube o godz. 15.30. Zapraszamy do śledzenia transmisji i zadawania pytań ekspertom online, a także oglądania retransmisji na YouTube SGH.
Fanpage Forsal.pl na Facebooku
Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat najważniejszych problemów gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju i na świecie. Jego celem jest zainicjowanie wymiany opinii na najbardziej istotne kwestie ekonomiczne pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki gospodarczej, omówienie aktualnych trendów i zjawisk gospodarczych, najistotniejszych wyzwań biznesowych oraz ich konsekwencji i skutków z perspektywy regionu, kraju, poszczególnych branż, przedsiębiorstw, jak również gospodarstw domowych. Osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH, e-mail: cpitt@sgh.waw.pl.
SGH i Forum Ekonomiczne